بررسی قسمت آخر کمیک «همگرایی»

توسط : در تاریخ : چهار شنبه, می 27th, 2015

رویدادی که در آن هیچ اتفاقی نیفتاد!

هشدار: این مطلب فاش‌کننده‌ی بخشی از داستان است.

Convergence #8

 • نویسندگان: Jeff King & Scott Lobdell
 • طراح: Stephen Segovia, Carlo Pagulayan, Eduardo Pansica & Ethan Van Sciver
 • جوهرزن: Jason Paz, Scott Hanna, Trevor Scott, Stephen Segovia, Ethan Van Sciver
 • ناشر: DC Comics

Convergence #8سرانجام پس از دو ماه رویداد ۸ قسمتی همگرایی به پایان رسید. تبلیغات گسترده‌ای برای این عنوان انجام شده بود که باعث شده بود بسیاری از جمله خودم باور کنند که این رویداد چیزی در حد «بحران‌ Crisis» ها خواهد بود و پس از این کمیک بسیاری از چیزها در دنیای دی‌سی تغییر خواهد کرد. ولی برخلاف پیشبینی‌ها این عنوان آن چیزی نبود که خیلی‌ها انتظار داشتند و نه در وضعیت شخصیت‌ها تغییری گذاشت و نه داستان حماسی خاصی را تعریف کرد. شاید از همان ابتدا و با در نظر گرفتن فرمت معمولی ۲۱ صفحه‌ای این کمک می‌شد این را حدس زد.

برویم سر وقت خود کمیک. همگرایی چیست و در این هشت قسمت چه اتفاقی افتاد؟ برینیاک پس از دسترسی به نقطه‌ی «نقطه‌ی تلاقی Vanishing point» (که شرح آن را در کمیک Booster Gold: Futures End دیدیم.) قادر بود تا به همه‌ی زمان‌ها سفر کند. پس با این قابلیت خود شهرهایی از زمان‌های مختلف دی‌سی را در گنبدی قرار داد و روی سیاره‌ای به نام تلوس جای داد. برینیاک سپس به سوی دنیای فعلی دی‌سی رفت تا آن را نیز تصاحب کند ولی در انجام این کار ناتوان ماند. (همانطور که در کمیک The New 52: Futures End دیدیم) پس از ناپدید شدن برینیاک تلوس جان گرفت و تصمیم گرفت که فرمان برینیاک مبنی بر به جان هم انداختن شهرها را اجرا کند. در این میان قهرمانان زمین ۲ نیز که به تازگی دنیای خود را از دست داده بودند نیز وارد این سیاره می‌شوند و تمامی شهرها و قهرمانانشان باید بکوشند تا راهی برای خلاصی پیدا کنند.

Convergence 1

«جف کینگ» اولین تجربه‌ی نویسندگی کمیکش را در این عنوان تجربه کرد و با توجه به این عنوان می‌توان گفت که بهتر است از نویسندگی کمیک صرف نظر کند و به همان نویسندگی در سریال‌ها بازگردد. نویسنده‌ی دیگر این عنوان «اسکات لوبدل» است، شخصی که تمامی کمیک‌خوانان حرفه‌ای از دست کارهایش فراری هستند. با چنین تیمی شاید شکست همگرایی چندان نیز غیرقابل منتظره نباشد. (هرچند این عنوان طبق انتظارات فروش خوبی داشت!) همانطور که گفته شد ضعف اصلی مجموعه از نویسندگی آن نشات می‌گیرد. شخصیت‌های اصلی داستان که همان شخصیت‌های زمین ۲ هستند بسیار تک‌بعدی و حوصله‌سربر هستند و چقدر دیالوگ‌ها بد هستند. نویسندگان تلاش‌هایی برای جبران این ضعف کرده‌اند برای مثال روی کاراکترهای «دیک گریسون» و «یولاندا مونتز» بیشتر از سایرین کار شده است ولی نتیجه‌ی کار بسیار بد بوده است. دیک گریسون ناگهان تصمیم می‌گیرد که روی سینه‌ی خود نقش خفاشی را رسم کند و با چندین سخن دلگرم کننده تلوس را چنان متاثر می‌کند که تصمیم می‌گیرد فرد خوبی باشد! علاوه بر این، ایرادات دیگری نیز هست مثلاً اینکه هیچوقت مشخص نشد که اصلاً هدف از جمع‌آوری این شهرها چه بوده است؟ برینیاک به چه قصد و غرضی این شهرها را جمع کرده و به دنبال بهترین آن‌هاست؟ هیچکس نمی‌داند و هیچکس نیز به خود زحمت نمی‌دهد که این را در کمیک توضیح دهد. روایت نامنظم بسیار به این عنوان ضربه زده است. آمدن و سپس حذف کاراکتر «دیموس» فقط باعث شد که داستان چندین قسمت دیگر طول بکشد و در کل تاثیر خاصی نداشت. بازگشت برینیاک به عنوان ناجی مثلاً قرار بود توئیست داستان باشد ولی از شدت آبکی بودن سر به فلک می‌کشد! فقط لحظه‌ای این سناریو را با خودتان تکرار کنید: برینیاک تمامی شهرها را می‌گیرد، آن‌ها را زندانی می‌کند، در دنیای حاضر دی‌سی اسیر می‌شود، به نحوی بازمی‌گردد، قهرمانان را تهدید به کشتن می‌کند، سپس به آن‌ها می‌گوید که در حقیقت فرد خوبی است، آن‌ها را نجات می‌دهد و در آخر نیز بسیاری را در سیاره باقی می‌گذارد تا بمیرند! شرم‌آور است.

Convergence

یکی دیگر از چیزهایی که اذیتم کرد استفاده‌ی نادرست از برخی کاراکترهای نمادین بود. برای مثال چرا و به چه دلیل کاراکترهای «سوپرمن» و «واندروومن» کمیک به یاد ماندنی «شروع سلطنت Kingdom Come» باید در زمره‌ی «آدم بدها» قرار بگیرند؟ آیا جف کینگ و اسکات لوبدل حتی به خود زحمت این را نیز نداده‌اند که این کمیک را بخوانند و بدانند اوضاع از چه قرار است؟ نکته‌ی دیگر اینکه چرا از کاراکترهای فعلی دی‌سی یعنی جهان The New 52 استفاده نشد؟ البته این کاراکترها را می‌بینیم ولی نه در داستان اصلی. آن‌ها در بیرون سیاره در حال «نظارت» هستند و هیچ کار خاصی نمی‌کنند. حتی کاراکترهای فعلی نیز نه، چرا از کاراکترهای نمادین استفاده نشده است؟ سوپرمن، واندروومن و بتمن کجا هستند؟ آیا این سه تن که قهرمانان اصلی دی‌سی هستند نباید در چنین رویدادی نقش اصلی داشته باشند؟ آیا اهمیت آن‌ها فقط همینقدر است که در بک‌گراند حضور داشته باشند؟

به غیر از این موارد گاف‌های فراوانی نیز در کمیک دیده می‌شود. گاف‌هایی که از ناهماهنگی نویسندگان با طراحان خبر می‌دهد. گاف‌هایی چنان روشن که آدم را به خنده می‌اندازد. مثلاً در قسمتی از داستان طراح یادش می‌رود که S روی سینه‌ی «سوپرگرل» را به درستی بکشد! یا مثلاً در جایی تلوس با دیک گریسون صحبت می‌کند و به جای او گرین لنترن جواب می‌دهد! یا مثلاً در جایی گرین لنترن صحبت می‌کند و در پنل بعدی خودش جوابش خودش را می‌دهد و خود را «دیک» خطاب می‌کند! به این موارد تغییر پیاپی طراح کمیک و تغییر مداوم سبک طراحی را نیز اضافه کنید و فکر کنم دیگر چیزی جز فاجعه پیش رویتان نباشد. نه. همگرایی فاجعه نیست. ولی خیلی به آن درجه نزدیک است.

حرف آخر. همگرایی کمیکی بود که برخلاف تبلیغات و اظهارات سران دی‌سی حرف خاصی نداشت و تغییر خاصی نیز بر جای نگذاشت و با تای‌این tie-in های نسبتاً ضعیف خود فرصت خوبی برای دی‌سی به وجود آورد که در جای جدید خود مستقر شود. تنها تغییری که این کمیک گذاشت تایید مولتی‌ورس و تاریخچه‌ی دی‌سی بود. به این صورت که از حالا به بعد جهان‌ها و زمان‌های دیگر دی‌سی نیز قابل استفاده هستند مثلاً می‌توان گفت که حالا جهان «شروع سلطنت» در زمین ۳۷ قرار دارد و دی‌سی می‌تواند از آن استفاده کند. خواندن این کمیک هشت قسمتی به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود، هرچند بعضاً شاهد تای‌این‌ها نسبتاً خوبی بودیم که خواندنشان خالی از لطف نیست.

فرزان رحمانی

۴ از ۱۰


 کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.


  • M.S.A.A
   در پاسخ به M.S.A.A

   این قسمت آخر رو هم بذارید ما بخونیم 😀

  • marvel fan
   در پاسخ به marvel fan

   خوب شد این کمیک رو نخوندم. نمی دونستم این قدر افتضاحه.

  • amir
   در پاسخ به amir

   منم کلشو خوندم حال نکردم زیاد باهاش…
   سایتتون عالیه…فقط ی چند وقته اخبارو دیر میذارین…۲روز پیش ویلین(villain)های فصل دوم گاتهام معرفی شدن و راک هم ی سری اطلاعات جدید راجع به shazam داده اما هنوز شما خبری منتشر نکردین…باز هم سایتتون عالیه مرسی

   • فرزان رحمانی
    در پاسخ به amir

    خب آخه شما هم یکم وضعیت ما رو درک کنید. الان کلی کار ریخته رو سرمون. از یه طرف زیرنویس اونجرزو دادیم بیرون، از یه طرف باید رو کمیک‌های ترجمه شده نظارت بشه، باید نقدا رو برسونیم، هنوز یه ذره از کار قالب مونده و اینستاگرام هم که تازه باز شده و حجت سرش اون طرف مشغوله. و تازه به همه ی اینا اضافه کنید اینو که الان تو فصلا امتحانا هستیم و بچه ها یا امتحان دارن یا دارن واسه امتحانا آماده میشن.

  • Wesker
   در پاسخ به Wesker

   کدوم تای این هاش خوبه ؟

  • Amir.h
   در پاسخ به Amir.h

   ای بابا حیف شد من فکر میکردم داستان خوبی بشه

  • Dante
   در پاسخ به Dante

   خب خدا رو شکر که تموم شد.

  • Parallax
   در پاسخ به Parallax

   فرزان جان شاید همگرایی خیلی خوب نبود ولی اینقدر هم که شما نوشتی افتضاح نبود قبول دارم گاف هاش واقعا مسخره بود ولی نمیشه گفت چرا از دیک زیاد استفاده شد ولی از بتمن نشد یا چرا به سینش بترنگ چسبوند.یا مثلا شخصیت پارالاکس خیلی خوب بود(به جز اونجایی که با یک ضربه دیموس رو کشت) ولی به نظر من این یک نقطه مثبت حساب میشه که قهرمانای تکراری تو راس داستان نبودن.
   این کمیک هر چی نباشه حداقل میتونه یک فرصت شروع دوباره برای دی سی باشه در مورد هدف برینیاک هم فکر میکنم تو کمیک جاستیس لیگ ۴۰ توضیح داده شد که برای بدست اوردن دانش این کارو کرده ولی خوب بازم خیلی روشن کننده نبود از نظر من که ارزش خوندنو داره.
   ممنون بابت نقدتون

  • .AMIR.
   در پاسخ به .AMIR.

   ببخشید من یه سری چیزا رو متوجه نشدم ممنون مشیم اگه یکی از دوستان توضیح بده
   ۱-اون سیاره که روش شهر های مختلف آورده شده بود اصلا رو چه حسابی به دنیای زمین دو رفت؟چون برینیاک اون سایره رو ول کرد که نابود بشه پس کی بردش که ساکنای زمین دو ازش استفاده کنن؟
   ۲- یادمه توی شماره صفر کانورجنس چندین برینیاک از زمان ها و دنیاه های مختلف رو نشون دادن،این برینیاک ربات مانند بزرگ که تلوس رو ساخته همون برینیاک آرک سوپرمن: دومد هست؟یا ترکیبی از دانش های چند برینیاک؟چون یادمه گفت “ما همه برینیاک هستیم”از طرفی همه اون برینیاک ها و تلوس”مستر”صداش میکردن بعدش تلوس اونارو تبدیل به خاک کرد واز بین برد 😐
   ۳-ربط اولین بحران به برگردوندن قهرمان ها به دنیاهاشون چی بود؟
   ببخشید زیاد شد اگه حوصله نداشت همون دورو جواب بدید کافیه D:

   • Parallax
    در پاسخ به .AMIR.

    ۱-اونارو تلوس برگردوند
    ۲_این برینیاک مال earth 0 هست اگه futures end رو خونده باشید همونی که به دنیای ما حمله کرد میخواست نیویورک رو بگیره برینیاک های دیگه هم مال دنیاهای دیگه هستن که ارزش چندانی ندارند
    ۳_منظورتونو نفهمیدم D:

    • .AMIR.
     در پاسخ به Parallax

     آها،چون فیوچرز اند رو دیدم خیلی درهم برهمه و زیاده نخوندم خیلی کم ازش میدونم D: برینیاک زمین ۰ همون برینیاک سوپرمن:دومد دیگه D:
     وقتی خواست همه رو برگردونه به دنیای خودشون کفتش یه چیزی داره جلوی منو از فرستادن قهرمانا میگیره،اون اولین بحران و… اینجاش نفهمیدم ربط اولین بحران به برگردوندنشون چیه؟
     یه سوال دیگه هم بپرسم؟D:خدایی این سوالم دیگه ربطی به درست نخوندن ندارهD: برینیاک مگه شهر های دنیاهاهی دیگه رو نفرستاد به زمان های خودشون توی مولتیورس های قبلی؟خب پس با از بین رفتن(تغییر کردن)مولتی ورس های قبلی توی کرایسس ها و فلش پوینت و.. باید اونا هم از بین برن مثل حالت عادی و در واقع هیچ تغییری نکنه مولتی ورس(به قول اولین جمله متن”رویدادی که در آن هیچ اتفاقی نیوفتاد”)پس چطور توی متن گفته میتونن از داستان های دنیاهای قبلی باز هم استفاده کنن،وقتی که مولتی ورس های قبلی مثل قبل از همگرایی وجود ندارن؟یعنی منظورم اینه وقتی مثه قبل هنوز وجود ندارن ونداشتن(توی مولتی ورس حال حاضر دی سی) چطور میتونن ازشون کمیک بسازن؟
     داداش خیلی دمت گرم اینا رو هم ج بدی D:

  • arkham knight
   در پاسخ به arkham knight

   خوب نبود ولی دیگه انقدر افتضاح نبود…دیسی حوصله اش نگرفته که بره چهار نفر درست و حسابی بیاره سر این قضیه…من امید داشتم این کمیک از secret wars بهتر باشه ولی انگار فقط تونسته آکسیس رو زمین بزنه…secret wars انصافا با این حرکت دیسی حقشه فروش زیادی بکنه…

  • عارف
   در پاسخ به عارف

   حقیقتا event مذخرفی بود سره تهش معلوم نشد چی شد
   فقط بعضی از جنگ هاش قشنگ بود مثل جنگ همون اول ارت ۲ با اون روبات ها
   ویلا اصلا ادم رو گیج میکرد بیشتر

  • speed force
   در پاسخ به speed force

   بچه ها میدونم ربطی به موضوع نداره ولی این لینک ویدیویی از حضور بن افلک در نقش بتمن توی جوخه انتحار هست
   مثل اینکه صحنه تعقیب و گریز با جوکره
   http://fromfile.ir/index.php/uploadbaz/87cf53a9b7/Batman%20in%20Suicide%20SquadFromAn
   ime.com.avi
   http://fromfile.ir/index.php/uploadbaz/300c208d66/Suicide%20SquadFromAnime.com.avi

  • man of steel
   در پاسخ به man of steel

   بازم یک نقد مبالغانه 🙂
   خوب نبود ولی افتضاح هم نبود…من دارم میخونمش و اول ارک هستم و جذاب هم هست برام
   ۴ فکر کنم واقعا کمه هر چند من اول ارک هستم, شاید آخر convergence برسم نظرم عوض بشه…ولی تا اینجا حداقل ۶٫۵ میشه داد و توی فیس بوک و اینستا مردم نظرشون اکثرا مثبت

  • علی
   در پاسخ به علی

   به نظر من واقعه همگرایی مضخرف نبود بلکه نویسند هاش داستان مضخرفی تحویل دادان ولی میتونستن از این رویداد یه داستان عالیییییی بنویسن. دی سی نویسنده های بدی رو برای این رویداد انتخاب کرده بود.

  • Constantine
   در پاسخ به Constantine

   به نظر من اونقدرها هم که اینا میگن بد نبود
   ببخشید دوستان اگه کسی اطلاع داره میخواستم ببینم کمیک The Dark Knight دیوید لینچ محصول ۲۰۱۱ و Flash – The Fastest Man Alive محصول ۲۰۰۷ ارزش خوندن دارن ؟

   • علی
    در پاسخ به Constantine

    دارک نایت ۲۰۱۱ ارزش خوندن داره. کمیکFlash – The Fastest Man Alive یه کمیک با حال هستش و ارزش خوندن داره. کلا این دو تا کمیک کمیک های قشنگی هستن

  • فرید
   در پاسخ به فرید

   چنتا سوال داشتم کسی میتونه جواب بده:
   ۱-دی سی مولتی ورس چیه؟
   ۲-زمین اول و دوم چیه؟ چند تا زمین هست؟
   ۳-دنیاهای موازی چیه؟
   ۴-اگه دنیا توسط فلش ریبوت شد چطوری همه قدزت هاشونو داشتن؟
   ۵-میتونین کمیک flashpoint رو قرار بدین

   • arkham knight
    در پاسخ به فرید

    ۱_ما ۵۲ تا زمین موازی داریم که بهشون میگیم مولتیورس و هرکدوم از اینا توی یه بعد جداگانه هستن…
    ۲_این ۵۲ تا زمین نامگذاری شدن برای مثال زمین ۲ ، زمین ۳ و …. و زمین اصلی هم زمین نخست(prime_earth) نام داره…
    ۳_دنیا های موازی رو برای مثال تصور کن در یک بعد دیگه دنیای ما هرگز جنگ جهانی دوم نداشته پس تغییرات زیادی توش به وجود میاد و دنیایی موازی با دنیای ما در یک بعد دیگه قرار داره…
    ۴_

    • arkham knight
     در پاسخ به arkham knight

     ۴_ فلش در واقع با تغییراتی که توی زمان به وجود آورد و بعد درستش کرد سبب شروع دوباره ای برای تمام وقایع شد….

  • bookcomic
   در پاسخ به bookcomic

   یک خبر بچه ها کمیک شوالیه عنکبوتی رو میخوان بسازن که داستانش مربوط به زمانهای گذشته ۳۰۰۰ یا ۵۰۰۰ سال قبله که تمیدوارم کمیکشو بخونم

  • Logan
   در پاسخ به Logan

   به نظرم اونقدری که گفته شده بد نیست.به اندازه ی سیکرت وارز خوب نبود ولی خوب بود.من تا حالا ۳ قسمتش رو خوندم و خیلی خوشم اومده.مخصوصا قسمتی که توماس با بروس روبرو شد خیلی تراژیک بود.
   تا قسمت سوم من نمره ی ۸رو از ده میدم به داستان

  • مهدی فلش
   در پاسخ به مهدی فلش

   به نظر من همگرایی نمره ی بهتری میتونست داشته باشه ارک خوبی بود ولی سکرت وارز مارول یه چیز دیگه بود نمره ی نهایی من به همگرایی ۶از۱۰ نمره ی من به سکرت وارز ۹از۱۰