برترین کمیک‌های سال ۲۰۱۲، قسمت دوم: «کمیک‌های شرکت Marvel»

توسط : در تاریخ : یکشنبه, ژانویه 20th, 2013

سال ۲۰۱۲ به پایان رسید و سال جدیدی برای دنیای کمیک آغاز شد.
بر آن شدیم که برترین های امسال را در فانتزی کمیک معرفی کنیم تا در انتخاب کردن کمیکی برای خواندن به شما کمک کرده باشیم. این مقاله دومین سری از سری مقالات معرفی برترین‌های سال ۲۰۱۲ به انتخاب هیئت تحریریه فانتزی کمیک است که سومین و آخرین سری آن در روز های آتی در اختیار شما عزیزان قرار خوهد گرفت. در سری دوم این مقالات، برترین کمیک‌های شرکت Marvel در سال ۲۰۱۲ میلادی به شما معرفی خواهد شد.

مقدمه: سال ۲۰۱۲ برای مارول سال پرباری بود، کمیکهای بزرگی عرضه شد، اتفاقات عجیبی افتاد و البته با توجه به کرکری همیشگی این ناشر با DC آنها تصمیم گرفتند که سری Marvel Now را عرضه کنند.

این لیست کاملاً نظر شخصی است و هیچ منبعی در آن دخیل نبوده است در ضمن سری Marvel Now  به دلیل معرفی تیزرهای جدید در ۲۰۱۳ و یک سری دلایل دیگر در این لیست جا ندارند همچنین عناوینی که انتخاب شده‌اند ممکن است در بعضی از قسمتها طراح‌های متفاوت داشته‌اند یا اخیراً نویسنده عوض کرده‌اند اما نام نویسنده و طراح همان تیم شروع‌کننده‌ی کار نگاشته شده‌اند.


Avengers Vs X-Men

۱۰+۱-Avengers Vs X-Men

 • نویسندگان: Jason Aaron, Jonathan Hickman, Matt Fraction, Brian Michael Bendis, Ed Brubaker
 • طراحان: John Romita Jr, Olivier Coipel, Adam Kubert
 • شروع انتشار: آوریل ۲۰۱۲

این کمیک کمیکی بود که کلیت آن چندان به دل ننشست و به عنوان بزرگترین آرک ۲۰۱۲ مارول و مانور زیادی که قبل از آن رویش داده شد باعث شد تا انتظار مخاطب بالا رود اما قطعاً چیزی که از آن انتظار داشتم چیز دیگری بود، قبلاً بارها گفته‌ام که این کمیک به خاطر تعداد زیادی نویسنده بزرگ دچار این عارضه شد. عارضه‌ای که کاملاً قابل پیش بینی است، وقتی چنیدن ستاره روی یک پروژه کار کنند طبیعتاً هیچ نظمی در آن نخواهد بود.

حال چرا این کمیک را در این لیست قرار دادم؟ قسمتهایی از این کمیک واقعاً شاهکار بودند، گل سرسبد این کمیک قسمت ۱۱ با نویسندگی برایان بندیس بود که مهمترین اتفاق دنیای مارول یعنی مرگ چارلز اگزویر را رقم زد.

از حق نگذریم این کمیک صحنه‌های دراماتیک زیادی داشت و در حقش ظلم می‌شد اگر در این لیست قرار نمی‌گرفت.


Venom

۱۰-Venom

 • نویسنده: Rick Remender
 • طراح: Tony Moore
 • شروع انتشار: می ۲۰۱۱

تا به حال کمیکی از ونوم به صورت ادامه دار وجود نداشته و این اولین سری ادامه دار ونوم است. و البته رمندر یکی از بهترین داستانهای ونوم را روایت می‌کند.

کتابی با درصد گیرندگی بالا. البته این کتاب کمترین شباهتی به سری کلاسیک ونوم دارد.

اگر به دنبال شخصیت درونی فلش تامپسون در قالب لباس مشکی اسپایدرمن با قابلیت‌های ونوم هستید این کمیک را بخوانید.


Punisher

۹-Punisher

 • نویسنده: Greg Rucka
 • طراح: Marco Checchetto
 • شروع انتشار: اکتبر ۲۰۱۱

کمیکی که کمتر توجهی به آن شد اما توانست امتیازهای خوبی را از سایتهای بزرگ بگیرد. درست است که این کمیک به خوبی کمیکهای گارث انیس نیست اما قطعاً چیزی از آن کم ندارد.

داستان بیشتر بروی کارآگاهان و خبرنگارانی که درکنار پانیشر مشغول فعالیت هستند تأکید دارد تقریباً چیزی شبیه به «مرکز پلیس گاتهام» را روایت می‌کند.

نکته جالبتر این کمیک حضور مورگان فریمن در آرک اول این کمیک است. بازیگری که قبلاً هم در یکی دیگر از آرکهای پانیشر حضور داشته، تنها نقطه ضغف این داستان در حاشیه بودن فرانک کستل است که به همین خاطر بهتر بود که کمیک پانیشر نام نمی‌گرفت. اما واقعاً می‌شود از داستانی به این خوبی گذشت؟


Captain America

۸-Captain America

 • نویسنده: Ed Brubaker
 • طراح: Steve McNiven
 • شروع انتشار: سپتامبر ۲۰۱۱

کمیک کاپیتان آمریکا مگر میشود بد باشد؟ کمیکی که اد بروبیکر بنویسد مگر میشود بد باشد؟

حالا چرا رتبه هشتم؟ چون تمام قسمتها همان طور که در نقد آن هم گفته‌ام عالی نبود.

اما کتابی که با فضایی تاریک کاپیتان آمریکا را به تصویر کشید دیگر احتیاجی به تعریف ندارد.

این اولین کمیکی بود که در نقدهایم نمره ۱۰ را به آن دادم (که البته جنجالی هم به پا کرد:دی). درست است کلمه عالی مناسب حال این کمیک نیست اما وقتی کمیکی نمره ۱۰ را می‌گیرد مگر می‌شود بد باشد؟


Fantastic Four

۷-Fantastic Four

 • نویسنده: Jonathan Hickman
 • طراح: Dale Eaglesham
 • شروع انتشار: اکتبر ۲۰۰۹

سالی که با آرک «برای همیشه» شروع شد سالی بود که برای همیشه یاد جاناتان هیکمن را با شاهکار شگفت‌انگیزش جاودانه نگه می‌دارد.

این آرک در تعدادی زیادی از سایتهای معتبر به عنوان بهترین آرک داستانی سال ۲۰۱۲ انتخاب شد و البته دلیل حضورش در این لیست تنها همین نیست. این کمیک به معنای واقعی کلمه عالی بود و دنیای ۴ شگفت‌انگیز را شگفت‌انگیزتر از گذشته کرد.

اگر این کتاب را نخوانده‌اید به گذشته برگردید و آن را امتحان کنید درست است که این کار کمی سخت است اما ارزشش را دارد.


Uncanny X-Force

۶-Uncanny X-Force

 • نویسنده: Rick Remender
 • طراح:    Jerome Opena
 • شروع انتشار: می ۲۰۱۱

با وجود کتابهای فراوانی که در ۲۰۱۲ از میوتانتها منتشر شد این کمیک یه تفاوت عمده با همه آنها داشت، اسطوره شناسی.

 رمندر از تمام کاراکترهای این کمیک یک اسطوره ساخت. پیچشی که در هر آرک به داستان داد قابل توصیف نیست و باید اعتراف کنم که فقط به خاطر کاور قسمت اول این کمیک شروع به خواندن آن کردم اما این داستان یک شاهکار است.

فقط کافی است که آرک اول و آخر این کمیک را بخوانید تا به حرف من ایمان بیاورید.


Ultimate Comics Spiderman

۵-Ultimate Comics Spider-Man

 • نویسنده: Brian Michael Bendis
 • طراح: Sara Picheli
 • شروع انتشار: ژوئن ۲۰۱۱

شاید کاری که بندیس با اسپایدرمن کرد کمتر از کار اسنایدر در کمیک بتمن نبود. برنامه‌ای که از چند سال پیش روی آن سرمایه گذاری شد و تا به اینجا خیلی هم خوب جواب داد. جایگزین کردن کاراکتری جدید با پیتر پارکر ریسک بسیار بزرگی بود همان‌طور که هم اکنون عواقب آن در سری اصلی مشخص است. اما بندیس این ریسک را پذیرفت و از آن جان سالم به در برد، البته شاید این قضیه به دلیل اینکه این پیتر پارکر دنیای اصلی نبود صدای طرفدران را درنیاورد.

البته فراز و نشیبهای زیادی در این کمیک بود که باعث شد در رتبه‌ی پنجم من قرار گیرد. همچنین این داستان نقطه‌ی شروع به معرض نمایش گذاشتن استعدادهای دیوید مارکز هم به حساب می‌آید.

من که خیلی از این تغییر راضی هستم و پیشنهادم هم به شما خواندن این داستان و آشنا شدن با مایلز مورالس و قابلیتهای جدید اسپایدرمن است که نامرئی شدن یکی از جذابترین آنهاست!


Winter Sodier

۴-Winter Sodier    

 • نویسنده: Ed Brubaker
 • طراح: Jackson Butch Guice
 • شروع انتشار: آوریل ۲۰۱۲

 

زمانی که مارول مشغول تبلیغات گسترده بروی فیلم اونجرز و کراس اور به قول خودش بزرگش یعنی اونجرها علیه ایکس من بود این کمیک منتشر شد.

داستانی حول سایدکیک سابق کاپیتان آمریکا یعنی باکی به نویسندگی اد بروبیکر. داستانی با پلاتهای متراکم، شخصیت‌پردازی بسیار منسجم و اکشنی پویا.

طبیعتاً این کمیک با لحظات دلچسب و زیبایی که دربرداشت یکی از بهترینهای مارول در ۲۰۱۲ بود و بعید نیست که فیلم بعدی کاپیتان آمریکا برداشتی آزاد از این کمیک باشد.


Daredevil

۳-Daredevil

 • نویسنده: Mark Waid
 • طراح: Paolo Manuel Rivera
 • شروع انتشار: سپتامبر ۲۰۱۱

شاید بعد از فرانک میلر این مارک وید است که کاراکتر مت ماردوک را دچار تغییر و تحولات شخصیتی کرد.

مارک وید با در نظر گرفتن نوع شخصیت اخلاق مدار مت ماردوک و استفاده از موقعیت شغلی ویژه‌اش به زیبایی توانست میان این پارامترها رابطه‌ی پیچیده‌ای برقرار کند. این کمیک چندین بار طراح عوض کرد اما هیچ‌کدام نتوانستند جای پائولو ریورا را بگیرد. با اینکه در تمامی نقدها امتیاز بالایی دریافت کرد اما از نظر من روایت منظمی نداشت و گاهی شاید دچار سردرگمی در ارائه داستان شد.

اما همه اینها به کنار، مارک وید برای این کمیک بهترین داستان نویس ۲۰۱۲ از نظر داوران آیزنر است و این کمیک هم یکی از شاهکارهای ۲۰۱۲٫


Captain Marvel

۲-Captain Marvel

 • نویسنده: Kelly Sue DeConnick
 • طراح:  Dexter Soy
 • شروع انتشار: سپتامبر ۲۰۱۲

جای تعجب دارد که نویسنده‌ای نه چندان مطرح این چنین داستان خوب بنویسد. اما وقتی بفهمید که او همسر مت فرکشن است دیگر تعجب نمی‌کنید.

شاید ایده‌های این داستان خیلی به طرحهای فرکشن نزدیک باشد و کاملاً مشخص است که ذهن و نظرات او هم در این کمیک دخیل بوده است. اینکه میس مارول شخصیت کم طرفداری است (که فقط نام بزرگترین ابرقهرمان زمین را یدک می‌کشد)  و استفاده از نام کاپیتان مارول در داستان و استفاده از ذات غیر قهرمانی یک شخصیت از ایده های فرکشن است. این که دی کونیک در این کمیک شاهکار کرد جای شک نیست اما بیایید صادق باشیم؛ اگر فرکشن نبود او باید همان مترجم مانگا باقی میماند.

این کمیک دنیایی تازه از کاراکتری با اسمی بزرگ را به شما نشان می‌دهد پس دلیلی وجود ندارد که از آن لذت نبرید، به خصوص این که شخصیت اصلی زن است!


Hawkeye

۱-Hawkeye

 • نویسنده: Matt Fraction
 • طراح: David Aja
 • شروع انتشار: اکتبر ۲۰۱۲

فرکشن، مت فرکشن. نویسنده‌ای که هر از گاهی تغییری عظیم در داستانهای یک شخصیت کمرنگ می‌دهد و این بار هم مت فرکشن شخصیتی نه چندان محبوب را به کاراکتری محبوب در دنیای اونجرها تبدیل کرد. با توصیفهایی نرم، دوست داشتنی، کارساز، حیرت انگیز از کاراکتر کلینت بارتون و البته پنل بندیهایی بسیار خلاقانه.

فرکشن در این داستان بارتون را به شخصیتی باورپذیر بدل کرد و او را از کالبد ابرقهرمانیش خارج ساخت تا ملموس‌تر باشد. این امر با اسکچ‌های زیبای دیوید آجا چند برابر شد.

کاری که فرکشن با این شخصیت کرد کاری بود که جاس ویدون و جرمی رنر نتوانستند در آن موفق شوند. وقتی کمیکی در لیست اول بهترین کمیک ۲۰۱۲ شرکت مارول قرار می‌گیرد چرا باید از دستش داد؟


منتظر برترین کمیکهای مستقل ۲۰۱۲ باشید، همچنین شما هم میتوانید در بخش نظرات ۱۰ کمیک برتر خود را اعلام کنید.

نگارنده:  مهران فلاح
Fantasycomic.ir © ۲۰۱۳ All Rights Reserved


  • پیشگو
   در پاسخ به پیشگو

   خیلی هم خوب و عالی. دستت درد نکنه.
   خیلی کار خوبی کردی از مارول ناو توی این لیست نیاوردی چون هنوز چیز خاصی ازشون ندیدیم و نمیشه بر اساس ۲-۳ شماره قضاوت کرد.
   پ.ن. راستی قرار بود از چند تا کمیک قدردانی کنی تو این مقاله… پشیمون شدی؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به پیشگو

    خواهش می‌کنم. آره خب به فرزادم همینو می‌گفتم.
    ج.پ.ن: یه سری معیارها تو ذهنم بود که دیدم نمیشه تو لیست جاشون داد:دی

    • پیشگو
     در پاسخ به MEHRAN

     یه چند ماه دیگه که مارول اکثر کمیکهای جدیدش رو داد بیرون، باید یه مقاله بریم و برترین های مارول ناو رو معرفی کنیم.
     نمیشه تا سال دیگه صبر کرد.

  • DEAD
   در پاسخ به DEAD

   لطفا Punisherرو ترجمه کنید

  • DEAD
   در پاسخ به DEAD

   لطفا وقتی کمیک های در حال ترجمه تموم شد اینارو ترجمه کنید

  • banan
   در پاسخ به banan

   میشه درباره ی Captain Marvel توضیح بدید . مثلا فدرتاش چیه ، چیکاره است و از این جور چیزا ؟

   • MEHRAN
    در پاسخ به banan

    ببینید کاپیتان مارول کلاً یه شخصیت نیست از زمان خلقش چند تا شخصیت اسم کاپیتان مارولو یدک کشیدن، که البته شخصیت اصلیش اسمش مار-ول هست یه فضایی بوده که بعدش جز زمینی‌ها میشه و اینکه بعدش سرطان میگیره و تو کمیک مرگ کاپیتان مارول میمیره.
    حالا این کاراکتری که اینجا صحبتش شد اسمش کارول دانورزه که قبلاً اسمش میس مارول بوده و تو گروه اونجرها. قابلیتهاش اینه که مثل سوپرمن قابلیتهای ابرانسانی رو داره، مثل پرواز، قدرت و سرعت زیاد، مثل ولورین قابلیت احیاء داره، مثل اسپایدرمن خطر رو حس میکنه. بعدش میتونه انرژی رو جذب کنه و دوباره پرتش کنه. کلاً فک کنم قویترین زن تو کمیکای ماروله، چون لقبش همینه.
    کارش هم اینکه خلبانه تو نیروی هوایی آمریکا و فعالیتهای سیاسی هم داره.
    بازم توضیح کاملتر میخواستید اگه بدونم در اختیارتون میزارم.

  • sghl
   در پاسخ به sghl

   سلام
   اول عیدتون مبارک
   یه سوال دارم(من کلا سوال دارم)ییخشید
   من الان دارم ultimate comics spiderman رو میخونم
   چون وقت خوندن سری قبل (دنیای ultimate)ندارم ممنون میشم بگید پیتر چه جوری مرد؟
   مرسی از سایت خوبتون

   • MEHRAN
    در پاسخ به sghl

    سلام، ممنونم. سال نو شما هم مبارک.
    داستان از جایی شروع میشه که نورمن آزبورن بعد از دستگیری توسط ش.ی.ل.د فرار میکنه و اعضای شش خبیث رو هم جمع میکنه و میگه یه هدف داره اونم کشتن پیتر پارکره. تو این زمینه دکتر اختاپوس باهاش مخالفت میکنه و میگه دیگه کار خلاف نمیخوام بکنم ولی آزبورن شاکی میشه و میکشتش. از طرفی هم وقتی پانیشر میخواسته با یه تفنگ دوربین دار کاپیتان آمریکا رو بکشه (حالا چراش خودش داستان داره) پیتر نجاتش میده و خودش تیر میخوره. تو این بین نورمن با بقیه اعضا میرن دم خونه پیتر که کارش رو یه سره کنن، پیتر قبلش به گوئن و می میگه که خونه رو ترک کنن چون میدونست که نورمن میاد سراغش. گروه وقتی میرسه دم خونه پیتر با هیومن تورچ و آیس‌من درگیر میشن و تو همین حین هم پیتر میرسه و به شدت هم زخمی هست، ماسکش هم برمیداره و همه همسایه‌اشون میبینن که پیتر همون اسپایدرمنه. خلاصه یه درگیری خفن بین پیتر و گروه در میگیره ولی آخرش پیتر نورمن رو میکشه و به خاطر شدت جراحتی که داشته خودش هم میمیره، داستان Ultimate Fallout هم آرک بعد از این داستان هست و به مراسم تشییع جنازه پیتر مربوطه، اونم قشنگه.
    اینم عکس صفحات آخر مرگ پیتر که واقعاً اشک منو درآورد:
    http://comics.fantasy.ir/wp-content/uploads/2013/03/USM_160-032.jpg
    http://comics.fantasy.ir/wp-content/uploads/2013/03/USM_160-033.jpg

  • sghl
   در پاسخ به sghl

   واقعا ممنونم آقای فلاح
   مرسی که جواب همه ی سوالات رو میدید

  • عليرضا
   در پاسخ به عليرضا

   مردان ایکس علیه اونجر از کجا میشه دانلود کرد؟

  • سرنوشت
   در پاسخ به سرنوشت

   میشه یه توضیح مختصر در رابطه با هاوکای بدید ؟
   با تشکر از شما و مقاله زیباتون