بتمن در گذر زمان

توسط : در تاریخ : پنجشنبه, اکتبر 23rd, 2014

مدتی است که از ورود شوالیه تاریکی به سن ۷۵ سالگی می‌گذرد، از سومین سالگرد فانتزی کمیک هم همین‌طور. امروز بر آن شدیم به بهانه همین مناسبت‌ها مقاله‌ای تک قسمتی در نگاهی به محبوب‌ترین کاراکتر دنیای فانتزی‌مان در گذر زمان ارائه کنیم. ممکن است بعضی موارد در این مقاله از قلم افتاده باشد.


می ۱۹۳۹: باب کین و بیل فینگر ، بتمن را در شماره ٢٧ از سری کمیک‌های Detective Comics خلق کردند.


نوامبر ۱۹۳۹: داستان اصلی بتمن در شماره ٣٣ Detective Comics رسماً رونمایی شد.


آوریل ۱۹۴۰: برای کشاندن مخاطبان جوان‌تر بسوی داستان های بتمن، «رابین» خلق شد.


می ۱۹۴۰: «جوکر» و «کت وومن» دو بدمن اصلی داستان‌های بتمن برای اولین بار حضور یافتند.


فوریه ۱۹۴۱: بت‌موبیل، بعدها بت‌سایکل و بت‌بوت به داستان‌های بتمن می‌پیوندند تا خورشید گجت‌های بتمن برای اولین بار طلوع کند، این طلوع تا این لحظه که این مقاله را می‌نویسم غروب نداشته است.


فوریه ۱۹۴۳: کمپانی «کلمبیا پیکچرز» شروع به پخش سریال بتمن می‌کند در این سریال جذاب بتمن باید با زامبی‌های شرکت Marvel وارد نبرد شود.


مارس ۱۹۴۵: بتمن به همراه رابین برای اولین بار در سریال رادیویی «ماجراهای سوپرمن» حضور میابند، این اولین حضور آنها در رادیو بود.


مارس ۱۹۴۹: یک سریال بتمن دیگر از سوی «کلمبیا پیکچرز» شروع به پخش می‌شود، آنها در این سریال دنبال شخصیت مرموزی به نام «جادوگر» هستند.


ژوئن ۱۹۵۲: بتمن و سوپرمن برای اولین بار در شماره “٧۶” کمیک های سوپرمن با هم ملاقات کردند، آنها ابتدا با هم دوست شدند اما بعدها در تعدادی از داستان‌ها به دشمن یکدیگر تبدیل شدند. از ابتدا هم از نظر خوانندگان زوج بتمن و سوپرمن، زوج ملموس و خوبی نبود.


آوریل ۱۹۵۴: روان شناسی به نام «فردریک ورتام» در یکی از کتاب‌های خودش نظریه «همجنسگرا» بودن بتمن را مطرح نمود که باعث شد فروش کمیک‌های بتمن شدیداً افت کند اما DC با وارد کردن «بت وومن» مشت محکمی بر دهان یاوه‌گویانی مانند فردریک ورتام وارد نمود و دیگر تا مدت‌ها صحبتی از این نظریه به میان نیامد.


دسامبر ۱۹۵۷: بتمن به فضا می‌رود، اما با این حال باز هم فروش کمیک‌های بتمن در حال افت است.


آوریل ۱۹۶۳: «بت گرل» هم به خانواده بتمن اضافه می‌شود، آن هم به عنوان دختر کمیسر گوردون یعنی «باربارا گوردون»!


می ۱۹۴۶: یکی از دبیران DC به نام «جولیوز شوارتز» بخاطر افت شدید فروش کمیک‌های بتمن، بتمن را از فضا برمی‌گرداند تا او دوباره با مجرمان گاتهام مبارزه کند.


ژانویه ۱۹۶۶: «آدام وست» و «برت وارد» به عنوان بتمن و رابین وارد شوی تلوزیونی بتمن و رابین شبکه ABC شدند، این شوی تلوزیونی یکی از موفق‌ترین شو های تلوزیونی ابرقهرمانی تاریخ تلویزیون شد!


آوریل ۱۹۶۶: کمیک Batman vs three villains of doom برای اولین بار بصورت سریال تلوزیونی درآمد.


آوریل ۱۹۶۶: بتمن به خاور دور مهاجرت کرد و به مانگایی ژاپنی به نام Shonen king رفت. شایان ذکر است که عرضه‌ی این مانگا یک سال به طول انجامید.


سپتامبر ۱۹۶۹: ناشر کمیک‌های شرکت DC ، «نشنال پابلیکیشن» بود که توسط کمپانی بزرگی به نام «کینی نشنال» خریداری شد، این کمپانی بعد ها به”warner communications” تغییر نام یافت.


ژوئن ۱۹۷۱: در شماره ٢٣٢ کمیک‌های بتمن برای اولین بار «راس الغول» حضور یافت. نینجا و تروریستی خطرناک با ۵٠٠ سال عمر که سیاست‌هایی وحشیانه داشت!


ژانویه ۱۹۷۴: بیل فینگر که یکی از عناصر کلیدی خلق و شخصیت پردازی بتمن بود در سن ۵٩ سالگی چشم از جهان فرو بست، لازم به ذکر است که تا سال ١٩٨٩ نام او روی کاور کمیک‌های بتمن ذکر نشده بود!


سپتامبر ۱۹۷۷: کمیکی چهار قسمتی به نام «آن شبی که بتمن کشته شد کجا بودی؟» منتشر شد، داستان کمیک حول چهار شخصیت شرور دنیای بتمن می‌گردد که بر سر اینکه چه کسی بتمن را کشته با هم درگیر می‌شوند.


آوریل ۱۹۷۹: تهیه‌کننده‌ای به نام «مایکل-ای اصلان» حق امتیاز ساخت فیلم‌های بتمن را خریداری کرد، رئیس و کارمندان استودیو این حرکت اصلان را مورد تمسخر قرار دادند!


مارس ۱۹۸۵: تعدادی از بزرگان و دست اندرکاران DC comics اعتراف نمودند که به دنبال افت فاحش فروش کمیک‌های بتمن در دهه ۶٠ قصد داشتند بتمن را بکشند!


فوریه ۱۹۸۶: فرانک میلر به یاری بتمن شتافت، او با انتشار ۴ شماره از مینی سری Batman:The Dark Knight Returns فروش فوق‌العاده‌ای را از آن DC Comics کرد.


می ۱۹۸۶: بتمن اولین بازی خود را روی پلتفرم‌های Astrad , cpc , ZX spectrum تجربه می‌کند، از این بازی استقبال فوق‌العاده‌ای می‌شود.


فوریه ۱۹۸۷: فرانک میلر باز هم برای بتمن و DC Comics سودآور است، او با کمیک Batman: Year One شروع جدید و البته وحشیانه‌ای برای بتمن تدارک می‌بیند.


مارس ۱۹۸۸: آلن مور با انتشار کمیک Killing Joke بار دیگر بتمن را به اوج می‌برد و جوکر را تبدیل به مخوف‌ترین دشمن بتمن می‌کند، این کمیک تیم برتون کارگردان معروف هالیوود را شدیداً تحت تأثیر قرار می‌دهد و او می‌گوید:

!I love the killing joke… it’s my favorite. It’s the first comic I ever loved

من عاشق شوخی کشنده ام…واقعاً عاشقشم. اولین کمیکیه که من عاشقش شدم!


دسامبر ۱۹۸۸: چهار شماره از کمیک «مرگی در خاندان» به این اختصاص داشت که خوانندگان انتخاب کنند که رابین زنده بماند یا خیر، خواننده‌ها هم رأی به مرگ رابین دادند.


ژوئن ۱۹۸۹: بتمن گیشه‌های پرده نقره‌ای را تصاحب می‌کند، فروش جهانی بتمن تیم برتون به رقم ۴١١ میلیون دلار رسید!


اکتبر ۱۹۸۹: «دیوانه خانه آرکام: خانه‌ای جدی روی زمینی جدی» کمیک جدید گرنت موریسون که بتمن را در حال سقوط و دیوانگی نشان می‌دهد.


ژانویه ۱۹۹۲: تیم برتون با آوردن میشل فایفر در نقش کت وومن و دنی دویتو در نقش پنگوئن هم نمی‌تواند موفقیت فیلم قبلی خود را تکرار کند و از صندلی کارگردانی پایین میاید.


ژوئن ۱۹۹۳: در کمیک Batman : Vengeance of Bane برای اولین بار از بین رونمایی می‌شود.


جولای ۱۹۹۳: در مجموعه Knightfall کمر بتمن توسط بین شکسته می‌شود و بروس وین از کمر به پایین فلج می‌شود.


ژانویه ۱۹۹۵: جوئل شوماخر به عنوان کارگردان ول کیلمر را در نقش بتمن به سر صحنه می‌برد اما گویا لباس بتمن خیلی برای او گشاد است! ( گشاد بودن لباس=بازیگری ضعیف ول کیلمر )


ژانویه ۱۹۹۷: بتمن و رابین فیلم بعدی شوماخر نه تنها بودجه ساخت خود را در نمی‌آورد بلکه به یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ سینما بدل می‌شود!


نوامبر ۱۹۹۸: هنرمند بزرگ و خالق اصلی بتمن، باب کین در سن ٨٣ سالگی فوت می‌کند، مجسمه‌ی او به شکل کمیک‌ها ساخته می‌شود.


سال‌های ۲۰۰۳-۲۰۰۰: آرونوفسکی می‌خواهد Batman: Year One را بصورت فیلم بسازد و دوولفگنگ پیترسن هم دست روی batman vs superman گذاشته، اما وارنر برای شوالیه برنامه‌های دیگری دارد.


ژانویه ۲۰۰۵: کریستوفر نولان در نقش کارگردان و کریستین بیل در نقش بتمن دست به دست هم در فیلم «بتمن آغاز می‌کند» پول پارو می‌کنند.


ژوئن ۲۰۰۸: هیث لجر بازیگر نقش جوکر در فیلم شوالیه تاریکی بر اثر اوردوز فوت می‌کند، او با بازی در نقش جوکر یک مجسمه اسکار هم می‌برد.


می ۲۰۰۸: گرنت موریسون در کمیک Batman R.I.P قول می‌دهد دیگر بروس وین شنل بتمن را به تن نخواهد کرد، بنابراین هواداران در بهت و حیرت فرو می‌روند!


جولای ۲۰۰۸: شوالیه تاریکی Box Office را منفجر می‌کند و رکوردهای متعددی را می‌شکند و در فوریه ٢٠٠٩ از مرز فروش ١ میلیاردی رد می‌شود.


مارس ۲۰۰۹: در کمیک Batman: The Battle For The Cowl دیک گریسون شنل بتمن را به ارث می‌برد و دیمین وین جوان رابین جدید می‌شود.


فوریه ۲۰۱۰: تئاتر بتمن بصورت زنده در شهر منچستر اجرا می‌شود، صحنه‌آرایی این نمایش حدود ١٢ میلیون پوند خرج برمی‌دارد.


دسامبر ۲۰۱۱: اولین تریلر شوالیه تاریکی برمی‌خیزد در فضای اینترنت پخش می‌شود و معلوم می‌شود Boss اصلی این فیلم Bane است.


جولای ۲۰۱۲: شوالیه تاریکی برمی‌خیزد آخرین فیلم بتمن با کارگردانی کریستوفر نولان اکران می‌شود.


سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴: کمیک‌های جدید New 52 با تیم اسنایدر و کاپولو تحولی بزرگ در داستان‌گویی کاراکتر بتمن بود.


مارس ۲۰۱۶: تاریخی که قرار است فیلم جدیدی با حضور بتمن اکران شود، نام این فیلم Batman v Superman: Dawn Of Justice است، در این فیلم بن افلک شنل بتمن را به تن می‌کند.

نظرات خود را راجع به این مقاله بیان کنید. همچنین منتظر کاراکتر محبوب مارول یعنی اسپایدرمن در گذر زمان باشید.


امیرعلی آصفی

کپی‌رایت © ۲۰۱۴ فانتزیِ کمیک
هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر منبع مجاز نمی‌باشد.