باهوش‌ترین شخصیت‎های دنیای مارول – قسمت دوم

توسط : در تاریخ : شنبه, آگوست 20th, 2016

در قسمت قبل (اینجا) به معرفی ۵ نفر دوم از لیست باهوش ترین افراد مارول پرداختیم؛ در این قسمت به طور خلاصه با پنج نفر نهایی آشنا می‌شویم.
توجهدر این نوشته توجه ما بر روی نبوغ شخص است و از پرداختن به تاریخچه یا داستان‌های مهم یا توضیح راجع به شخصیت پردازی به طور عمده و گسترده، اجتناب شده است.


 

۵- بروس بنر:

دانشمندی نابغه و آرام که در آزمایشی در معرض پرتوهای گاما قرار می‌گیرد و زندگی اش به طور کل عوض می شود زیرا هر وقت که در معرض استرس یا عصبانیت قرار بگیرد دیگر دکتر بروس بنری وجود ندارد و شما با خشم و غضب بنر در هیبت هیولایی سبز رنگ با نام هالک رو به رو می‌شوید.

در مورد نبوغ و ذکاوت بروس بنر در کمیک های مارول این چنین یاد شده است: «ذهن او آن چنان فعال است که هوش او با هیچ دستگاه شناخته شده بر روی زمین قابل شناسایی نیست». بنر همچنین در رشته های بیولوژی، شیمی، مهندسی، فیزیولوژی و فیزیک هسته ای نیز تخصص دارد. او همچنین برای شخص خودش میدان نیرویی طراحی کرده است که او را از افرادی با قدرت در سطح هالک و یا تلپات ها در امان نگه میدارد.

Hulk Season One-Zone- 100

 

———————————–

۴- ماکسیموس:

دومین پسر مطرح ترین دانشمند آتیلان و برادر کوچتر حاکم و پادشاه نا انسان ها یعنی بلک بولت، بزرگترین شرور دنیای ناانسان ها و همچنین یکی از باهوش ترین موجودات زنده ی دنیای مارول است.

هنگامی که ماکسیموس برای اولین بار در مقابل مه تریگن (مهی که ژن های نا انسانی را فعال میکند) قرار گرفت برخلاف بقیه نشانه هایی از قدرت عظیم را از خود بروز نداد. اما چیزی که بقیه از درک آن عاجز بودند این حقیقت بود که قابلیت های ذهنی ماکسیموس به طرز چشمگیری افزایش پیدا کرده بود و حتی قدرت های تلپاتیک نیز در او ظاهر شده بود.

اما ماکسیموس همیشه به برادر بزرگ خود یعنی بلک بولت حسودی میکرد و مضاف بر آن همیشه قصد داشت تا مدوسا یعنی همسر بلک بولت (که ماکسیموس او را عشق ابدی خود می نامد) را از آن خود کند.

اما ماکسیموس مانند بقیه ی ناانسان ها قدرت مخرب چندانی ندارد پس همیشه مجبور به استفاده از هوش سرشار خود بوده است.

ماکسیموس شاید بزرگترین مخترع در کل دنیای مارول باشد؛ دانش پیشرفته ی او در فیزیک، مکانیک و بیولوژی و تمام زیرشاخه های آنها دلیلی بر این ادعاست. او همچنین مخترع سلاح هایی مانند Atmo-gun (که میتواند شوک های برقی و عصبی تولید کند و همچنین میدان های نیروی منطقه ی منفی را بسازد) و یاHupno-gun (که قابلیت کنترل ذهن از فاصله ی دور را دارد) است.

Realm_of_Kings_Inhumans_Vol_1_4_Textless

 

———————————–

۳- ویکتور وان دووم:

پسر جوان رهبر قبیله ای از مردم لاتوریایی که به آمریکا سفر میکند تا دانش بیاموزد و هوشش را آنگونه که شایسته ی پتانسیل اوست پرورش دهد. ولی هنگامی که ماشینی برای ارتباط با مردگان طراحی میکند تا خود را ثابت کند، هم اتاقی قدیمی اش خبر از نقصی در ماشین او میدهد ولی غرور ویکتور اجازه نمی دهد که نصیحت های رید ریچاردز را گوش کند و در نهایت با انفجار ماشین صورت ویکتور نیز آسیب می بیند. اما او بعد از این واقعه به تبت میرود تا به فراگیری علوم اسرارآمیز (جادو) بپردازد.

وان دووم یکی از برترین ویلن های دنیای کمیک بوک و حتی به عقیده ی بسیاری بهترین ویلن مارول نیز هست و تقابل او و ریچارد، تقابلی قدیمی از روی کمال گرایی و تقابل جادو و خرافات در مقابل علم است ولی وان دووم جدای از هنرهای سیاه همچنان نابغه ای است که غرورش شکسته شده ولی نبوغش نه!

دووم نیز مانند ریچارد در رشته های زیادی تخصص دارد ولی بیشترین دانش او در زمینه ی تکنولوژی و ساخت هوش های مصنوعی است او همچنین موفق به درمان ثینگ و برگرداندن او به فرم انسانی اش شد که رید ریچاردز هرگز موفق به تکرار آن نشد.

fantastic-four-doctor-doom

———————————–

۲- هنری هنک پیم:

شاید بین هنک پیم و رتبه ی ۱ اختلاف چندانی نباشد و تنها سر اختلافات بسیار بسیار کوچکی او در این رتبه قرار گرفته است.

دکتر هنک پیم که با کشف ماده ای که بعدها با نام ذرات پیم شناخته شد و قابلیت کوچک یا بزرگ کردن موجودات زنده را داشت، خود را در لیست قهرمان مارول و اعضای بنیادین انتقامجویان (به همراه همسرش جنت ون داین) قرار داد.

شاید بزرگترین اختراع او ربات و هوش مصنوعی به نام اولتران باشد، رباتی که برای کمک ساخته شد ولی در نهایت علیه بشریت و انتقامجویان بپاخاست. استفاده ی مکرر از ذرات پیم، خرابی های اولتران و مشغله ی فکری زیاد پیم همیشه او را در لبه و گاهی اوقات در خود جنون قرار داده است به حدی که وی در شماره ی ۲۱۳ انتقامجویان همسر خود یعنی جنت ون داین را مورد ضرب و شتم فیزیکی قرار می دهد.

اما پیم چه در سلامتی و چه در دیوانگی همیشه عنوان باهوش ترین را با خود حمل میکرده است به طوری که ابدیت که یکی از موجودات کیهانی مارول است او را دانشمند اعظم زمین نامیده است. او همچنین در علوم بیوشیمی و نانوتکنولوژی مدرک دکتری دارد و در علوم فیزیک کوانتوم، رباتیک و بیورباتیک و هوش مصنوعی تخصص دارد.

Ultron_(Earth-616)_and_Henry_Pym_(Earth-616)_from_Uncanny_Avengers_Vol_3_9_002

 

———————————–

۱- رید ریچاردز:

آقای شگفت انگیز واقعا لقبی برازنده ی رید ریچاردز و ذهن او است!
پسری که در سن ۱۴ سالگی با ضریب هوشی ۲۶۷ وارد دانشگاه هایی همچونM.I.T ، کل تک، هاروارد، کلومبیا و دانشکده ی امپایراستیت (دانشگاه مذکور وجود خارجی نداشته و فقط در دنیای مارول وجود دارد!) و در سن ۲۰ سالگی از تمامی آنها فارغ التحصیل شد و در این دانشگاه ها با افرادی همچون بن گریمز (ثینگ) و ویکتور وان دووم آشنا شد.

چندی بعد او آزمایشی برای رفتن به مریخ و فراتر از آن طراحی کرد ولی دولت و ارتش بودجه ی آزمایش را قطع کردند و فضانوردها نیز متفرق شدند ولی رید به همراه دوست خود بن گریمز و نامزد خود و برادرش یعنی سوزان و جانی استورم تصمیم گرفتند تا مخفیانه برنامه ی سفر به مریخ را به اجرا در آورند اما با برخورد تشعشعات کیهانی به آنها و در نهایت سقوط آنها به زمین این برنامه لغو شد. مدتی بعد این چهارنفر متوجه تغییراتی در فیزیولوژی خود شدند و فهمیدند تشعشعات قدرت های مختلفی به آنها داده است؛ اتفاقی که منجر به شکل گیری اولین خانواده ی ابرقهرمانی و شروع عصر جدید ابرقهرمانان شد.

اما قدرت های فیزیکی ریچاردز در مقابل قدرت اصلی او یعنی نبوغ بی حد و حصرش هیچ است.

ریچارزد علاوه بر اینکه یک تئوریسین فوق العاده است در سفرهای فضایی، سفر در زمان، سفرهای فرابعدی، بیوشیمی، رباتیک، کامپیوتر، پلیمرهای سیال، ارتباطات، جهش ژنتیکی، حمل و نقل، هولوگرافی و تولید انرژی نیز شگفتی ساز واقع شده است و همیشه سرآمد بقیه ی دانشمندان دنیای مارول بوده است.

 

1

به منظور اختتامیه ی سخن می توان اشاره کرد که اشخاص فوق شاید قدرت های فراطبیعی و مافوق بشری داشته باشند ولی همیشه در تاریک ترین اوقات و سخت ترین لحظات با استفاده از ذهن و هوش خود بر سختی ها چیره می شوند.