آیا «اسپایدرمن برتر» واقعا برتر است؟

توسط : در تاریخ : شنبه, آگوست 3rd, 2013

 شرکت مارول و همچنین دن اسلات، نویسنده کمیک «اسپایدرمن برتر» سعی دارند که این کمیک را کمیکی موفق نشان دهند. هدف این مقاله بررسی ادعای این شرکت، با استناد به داده‌های سایت comicsbeat و چند جامعه آماری دیگر است.

  SuperiorSpiderMan_14_Cover-1

خیلی اوقات پیش می‌آید که یک کمیک و یا سریال محبوب، یکباره کنسل شود و پس از آن طرفداران از خود می‌پرسند که چگونه ممکن است چنین کمیک/سریال محبوبی کنسل شود. پاسخ این است که آن سریال/کمیک، اصلا محبوب و پر طرفدار نبوده است بلکه حس محبوب بودن، به خاطر غلوکردن‌های تبلیغاتی و بازاریابی‌های برانگیزاننده به مخاطبان القا شده است.

این شیوه به هیچ وجه از نظر بازاریابی اشتباه نیست چرا که به تعداد مخاطبین اضافه می‌کند، اما ممکن است تمام حقیقت را نیر بازگو نکند. برای مثال می‌توان گفت که  فلان فیلم که در رده‌بندی‌ها رتبه ۸ام فروش تابستانی را داراست، «پرفروش‌ترین فیلم رومانتیک» این تابستان است. مسلما اینگونه معرفی کردن، بر روی فروش آن فیلم تاثیر بسیاری خواهد گذاشت.

یکی از بارزترین مثال‌های این نوع بازاریابی در دنیای کمیک، «اسپایدرمن برتر» به نویسندگی «دن اسلات» است. شرکت مارول به طور مرتب اسپایدرمن برتر را مورد توجه قرار می‌دهد و روی ان مانور تبلیغاتی می‌دهد. هفته عنکبوتی برتر، حضور او به عنوان شخصیت مهمان در دیگر کمیک‌ها  و انتشار کمیک‌های جدید با محوریت او ویا دشمنانش، تعدادی از این مانورهای تبلیغاتی است. دن اسلات نیز همه جا و با جدیت از موفقیت این سخن می‌گوید.

از طرف دیگر اکثریت سایت‌های غیروابسته به شرکت مارول، از این کمیک ناراضی هستند و به نحوه نگارش و خط داستانی آن انتقاد دارند. حتی در بین کمیک‌خوان‌های فارسی زبان هم استقبال زیادی از این کمیک نشده است و نویسندگان و مخاطبان سایت‌های چون فانتزی کمیک و اسپایدی از این کمیک دل خوشی ندارند.

حال سوال این است که کدام گروه درست میگویند؟

برای پاسخ دادن به این سوال باید به میزان فروش این کمیک در ماه‌های متوالی نگاه کرد. واقعیت این است که میزان فروش این کمیک روندی نزولی دارد. البته روند نزولی فروش یکی کمیک پس از شماره‌های ابتدایی آن موضوعی طبیعی است، اما شدت و نحوه این کاهش در مورد کمیک «اسپایدرمن برتر» تامل برانگیز است.

از آنجایی که اسپایدرمن شخصیت شماره اول شرکت مارول است، بهتر است با بتمن، که شخصیت شماره اول شرکت DC است، مقایسه شود. تا میزان سیر نزولی طبیعی یک شخصیت معروف نیز در نظر گرفته شود.

لطفا به جدول زیر دقت کنید:

اسپایدرمن برتر

میزان فروش

کاهش فروش

بتمن

میزان فروش

کاهش فروش

۱

۱۸۸۱۸۲

#

۱

۱۸۸۴۲۰

#

۲

۱۱۲۵۳۱

-۰٫۴

۲

۱۷۲۴۲۸

-۰٫۰۸۴

۳

۱۰۱۸۱۱

-۰٫۰۹۵

۳

۱۵۰۹۸۴

-۰٫۱۲۴

۴

۹۵۸۹۲

-۰٫۰۵۸

۴

۱۳۳۷۸۱

-۰٫۱۱۳

۵

۸۶۶۱۴

-۰٫۰۹۶۷

۵

۱۳۰۴۹۲

-۰٫۰۲۴۵

۶

۸۵۸۰۷

-۰٫۰۰۹

۶

۱۲۸۴۵۹

-۰٫۰۱۵

۷

۸۷۹۴۰

۰٫۰۲۴

۷

۱۲۷۴۰۲

-۰٫۰۰۸

۸

۸۵۶۶۶

-۰٫۰۲۵

۸

۱۳۰۶۰۲

۰٫۰۲۴۵

۹

۹۳۶۵۶

۰٫۰۹

۹

۱۳۴۶۰۵

۰٫۰۳

۱۰

۸۵۳۴۶

-۰٫۰۸۹

۱۰

۱۳۰۲۶۵

-۰٫۰۳

۱۱

۸۴۲۱۹

-۰٫۰۱۳

۱۱

۱۲۷۲۱۰

-۰٫۰۲۳

۱۲

۸۲۳۳۸

-۰٫۰۲۲۳

۱۲

۱۲۵۲۴۹

-۰٫۰۱۵

#

#

#

۱۳

۱۴۸۳۰۵

۰٫۱۸۴

#

#

#

۱۴

۱۵۹۷۲۹

۰٫۰۷۷

#

#

#

۱۵

۱۵۱۵۶۸

-۰٫۰۵

#

#

#

۱۶

۱۴۵۹۲۳

-۰٫۰۳۷

#

#

#

۱۷

۱۵۰۶۸۴

۰٫۰۳۲

#

#

#

۱۸

۱۳۷۸۹۳

-۰٫۰۸۴

#

#

#

۱۹

۱۳۲۱۴۷

-۰٫۰۴

#

#

#

۲۰

۱۲۹۰۳۹

-۰٫۰۲۳

#

#

#

۲۱

۱۴۲۰۸۸

۰٫۱۰۱

میزان کل فروش برای ۱۰ شماره اول:

۱,۱۹۰,۰۰۲٫۰۰

میزان کل فروش برای ۱۰ شماره اول:

۱,۴۲۷,۴۳۸٫۰۰

میانگین میزان کاهش فروش به ازای ماه قبل:

-۰٫۰۶۳

میانگین میزان کاهش فروش به ازای ماه قبل:

-۰٫۰۱۱

میانگین میزان کاهش فروش به ازای ماه قبل (بدون در نظر گرفتن شماره اول):

-۰٫۰۳

میانگین میزان کاهش فروش به ازای ماه قبل (بدون در نظر گرفتن شماره اول):

-۰٫۰۰۷

فروش اسپایدرمن برتر تقریبا از همان آغاز سیر نزولی دارد. با توجه به تبلیغات زیاد برای شماره ۹ این کمیک، افزایش فروش در این تک شماره، پیش‌بینی می‌شد اما در باقی موارد روند نزولی است.

 البته باید به این نکته توجه کرد که هنوز در ۸ شماره ابتدایی، شخصیت پیتر پارکر وجود خارجی داشته است، اما از شماره ۱۰ به بعد او به کل از روند داستان حذف می‌شود و ممکن است که حذف شدن کامل او، طرفداران این شخصیت را که از ابتدا به امید بازگشت پیتر پارکر، اسپایدرمن برتر را دنبال می‌کردند، از خواندن این کمیک ناامید کند و در ماه‌های آینده سیر نزولی فروش این کمیک شدت بیشتری پیدا کند.

در مقایسه با بتمن، می‌توان دید که تمامی تک شماره‌ها از اسپایدرمن فروش بیشتری دارند. همینطور میزان کل فروش برای ۱۰ شماره اول بتمن بیشتر است. این موارد قابل چشم پوشی است، چرا که بتمن نویسنده و طراحی بسیار زبردست دارد و داستانی بسیار زیبا روایت می‌کند. اما می‌توان دید که میانگین کاهش فروش برای اسپایدرمن برتر به میزان قابل توجهی بیشتر از بتمن است. همچنین از فروش بسیار بیشتر کلکشن‌های کمیک بتمن نسبت به اسپایدرمن برتر نیز چشم پوشی می‌کنیم.

از این مقایسه میتوان نتیجه گرفت که اسپایدرمن برتر، آن‌قدرها هم برتر نیست و میزان کاهش خواننده‌هایش بسیار بیشتر از همتایش در شرکت DC است. مارول و دن اسلات می‌توانند هر چه می‌خواند بگویند، اما کمیک اسپایدرمن برتر، کمیکی رو به افول است.

نگارنده: پوریا تقوی مقدم

کپی رایت © ۲۰۱۳ فانتزیِ کمیک


  • شوالیه تاریکی
   در پاسخ به شوالیه تاریکی

   بتمن تکه و از نظر کمیک هایش حرف نداره
   چرا باید اسپایدرمن رو به گند بکشند؟؟؟؟
   ممنون جناب پیشگو

  • mohsen
   در پاسخ به mohsen

   به نظرم هواداران اسپایدرمن بایستی به قول معروف اعتصاب غذا بکنند وهیچکدوم از کمیک های اسپایدرمن برترو نخرن به این امید که شاید پیتر پارکر برگرده

   • سیاوش
    در پاسخ به mohsen

    والا شما برو هر سایتی که پیدا کردی اینو بگو مگه بعضیا گوش میکنن.اونا واقعن طرفدار اسپایدرمن نیستند به خدا!

  • ونداد
   در پاسخ به ونداد

   واقعا چه مقاله عالی ای بود حرف دل ما را زدید

  • علی
   در پاسخ به علی

   منم باهاتون موافقم.
   کمیک هایی که اسنایدر مینویسه وقعا عالین.مخصوصا با طراحیای گرگ کاپولو که به هرچه زیباتر شدنش کمک شایانی میکنه.تازه،سری detective comics هم هست که اون هم با تونی دنیل واقعا عالی از اب درومده.
   ولی اسپایدرمن برتر،من که فقط نقاشیهاشو نگاه میکنمو بس.خط اصلی داستانیش و گفت و گوهاشون خیلی برام جذابیت نداره و ترجیح میدم بشینم یه بار دیگه death of the family رو بخونم(که تا العان ۲ بار خوندمش)تا یه بار هرکدوم از کمیک های مثلا برترو بخونم.
   ولی امیدوارم نزدیکای شماره ۲۰ یه تکونی به این اسپایدی بدن.چون اگه همینجوری پیش بره معلوم نیست چه بلاهایی که میخوان سرش بیارن.

   • سیاوش
    در پاسخ به علی

    تو شماره ۲۰ اسپایدرمن برتر با گربه سیاه ملاقات میکنه.
    کاورشم یکم ایراد داره نمیزارم ولی بیا سایت اسپایدی اونجا گذاشتیمش!

    • علی
     در پاسخ به سیاوش

     اه…
     اصلا یادم نبود.سایت اسپایدی هم همش سر میزنم.
     ولی دیگه ۲۰ تکون نمیخوره،۳۰ تکون بخوره دی:
     ولی من بازم بعید میدونم حالا حالا ها بخوان کاریش بکنن.

   • micheal 09
    در پاسخ به علی

    اصلا نمیدونم چرا مارول کمیک های بهترین شخصیتش رو داده به کسی مثل اسلات. در برابر اون دی سی بتمن رو داده به بهترین نویسنده کل دی سی. البته به جاست چون دی سی اعتبارش حول بتمن میچرخه.

  • بنیامین
   در پاسخ به بنیامین

   ممنون بابت مقاله خوبتون

  • فرزاد.خ
   در پاسخ به فرزاد.خ

   مرسی پوریا. خیلی خوب بود.
   البته قضیه اینه که دن اسلات بخشی از بدترین آرکای تاریخ اسپایدرمن رو نوشته. و باز هم اصرار می کنم رو این نکته که در مجموع کشتن پیتر پارکر و جایگزینش با اکتاویوس ایده ی بدی نبود. این رو مثلاً از اسپایدرمنی که هیکمن تو یکی از قسمتای اونجرز نوشت یا اسپایدرمنی که توی آلفا بیگ تایم فیالکوف شخصیت جانبی بود( و البته من متوجه نمی شم چرا می گین کمیک بدی بود آلفا) یعنی خب این از قضا نشون می ده اسپایدرمن جدید هم می شه خوب نوشت ولی دن اسلات آدم چنین کاری نیست. یعنی اسپایدرمن هم خوب می شه نوشت و واقعاً همه ی کمیکای سری سوپریور مث دشمنان برتر اسپایدرمن نیک اسپنسر خوبه منتها دن اسلات داره واقعاً بد می نویسه. آمیزینپگ اسپایدرمن رو بد می نوشت این رو هم به همین ترتیب. یعنی خب من قسمت چهارده اسپایدرمن رو خوندم حسم این بود که دقیقاً دارم یه کابوس با حضور اسپایدرمن می خونم و خب راستش تا مارول نویسنده رو عوض نکنه من فک نمی کنم بهبودی در اوضاع کمیک اصلی حاصل شه.

   • علی
    در پاسخ به فرزاد.خ

    باهات موافقم…
    ایدش خوبه،ولی خوب پردازش نشده.
    البته اینجور ایده ها رو نباید خیلی کش داد.حتی اگه خوب هم باشن(که فعلا با نویسندگی اسلات عزیز،نیست)بعد از یه مدت با کاهش شدید طرفدارا مواجه میشن و کلا سطح هم فروکش میکنه.یعنی باید بعد از یه مدت تقریبا همه چیرو به روال عادی برگردونن.
    حالا زمان بگذره ببینیم چی میشه…

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   از لحاظ فروش و خط داستانی خیلی ضعیفه اما از ایدش خوشم میاد ولی بهتر بود نورمن میومد به جاش تا ازش یه شخصیت ابرشرور باور نکردنی ببینیم که دنیا رو به گند میکشه اما الان اسپاک از لحاظ قدرت و شکست دادن دشمناش از اسپایدی خیلی بهتر عمل میکنه.قبول ندارین؟ولی اسپالین(اسپایدی-گابلین)شخصیت باحال تریه.

  • SONIC
   در پاسخ به SONIC

   حالم از این کمیک بهم میخوره!!!!!!!!

  • spider-man
   در پاسخ به spider-man

   حرف دل همه ما طرفدار های مرد عنکبوتی رو زدی.

  • دردویل
   در پاسخ به دردویل

   من یه ایده دارم به عنوان شوخی با این کمیک به نام”سوپریور ولورین”این طوره که ددپول جای ولورین رو میگیره و خودشو با انواع سلاحا مجهز میکنه و … همه ی کارایی که اکتاویوس کرد.

  • megaman x
   در پاسخ به megaman x

   نه قرمز نه مشکی فقط آبی عشقی
   نه اسپایدرمن نه بتمن فقط روبوت آبی مگامن

  • hamid spider
   در پاسخ به hamid spider

   مارول بااین کارهاش وپدید آوردن تغییرات در ابر قهرمان معروف داره همهچیو خراب میکنه!

  • شوالیه تاریکی
   در پاسخ به شوالیه تاریکی

   اقا مهران اولین پوستر فیلم بتمن و سوپرمن رو براتون ارسال کردم،امیدوارم ازش استفاده کنید.

  • شوالیه تاریکی
   در پاسخ به شوالیه تاریکی

   اره.خودمم شک میکردم ولی چون خیلی ذوق زده بودم فرصت نداشتم بهش فکر کنم

  • navid
   در پاسخ به navid

   نه مارول نه اسپایدر من فقط بتمن. البته در بین ابر قهرمان ها ی مارول همه رو دوست دارم به جز اسپایدر من. ولی خوب زمانی هم طرفدار اسپایدر من بودم و به نظر من اسپایدر من معمولی که پیتر پارکر نقششو بازی می کرد خیلی بهتر بود.

  • امير
   در پاسخ به امير

   واقعا این که هدفشون چی بوده برایه من جایه سواله!

  • curtis
   در پاسخ به curtis

   ایا اسپایدر من قهرمان برتر کمپانی مارول کمیکس است